Konkurs Literacki

Nasza Przyjaciółka i Patronka Wanda Chotomska

Taką Panią Wandę zapamiętamy na zawsze - piękną, uśmiechniętą,

bez okazywania zmęczenia po wielogodzinnym wpisywaniu przecudnych, osobistych dedykacji.

Skąd mam brać słowa?

Skąd mam brać myśli?

Skąd mam wziąć ubranie

Do ubrania mego smutku?

(Justyna Haptar)

Z przejmującym smutkiem przyjęłyśmy wiadomość o odejściu Pani Wandy Chotomskiej, fascynującej Wielkiej Damy Polskiej Literatury, Honorowej Obywatelki Miasta Słupska. Przyjaciółki , o jakiej wszyscy marzą, żywiołowej, wyzwalającej Waszą ciekawość świata, otwartość, szczerość i odwagę. Inspirującej zainteresowania literackie kilku pokoleń młodych.
Pani Wando - serdeczna opiekunko utalentowanych literacko dzieci i młodzieży - kochamy Panią! Za uśmiech, witalność, bardzo poważne traktowanie każdego uczestnika naszej literackiej zabawy, za te przecudnej urody wierszyki dedykowane tysiącom dzieci po każdym spotkaniu, za czas i serce poświęcane przez ponad ćwierćwiecze ocenie tysięcy uczniowskich wierszy, za skrzydła, w które Pani ubiera swoich czytelników i odkrywane talenty na kolejnych konkursowych galach w słupskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Za cały Wielki teatr związany z oczekiwaniem na Panią, przyjemność przebywania z Nią, za podwyższony poziom adrenaliny, za Pani gesty naturalne i prawdziwe, za tę fenomenalną pamięć imion i nazwisk uczestników konkursu, za zachwyt świeżością ich wyobraźni.
Pani Wanda stworzyła z nami więzy, była mistrzynią oswajania. I dlatego czujemy się dzisiaj jak znany lis, sam na sam z łanem zboża i wspomnieniem złotej czupryny Małego Księcia. Dedykujemy Pani pamięci wiersz odkrytej przez Panią poetki-wówczas uczennicy II klasy Gimnazjum w Byczynie- Karoliny Chyły i fragment wiersza Justyny Haptar. Na pewno wywołałyby uśmiech wzruszenia na Pani twarzy. Niejedno przecież piękne pióro zaistniało dzięki Pani.

Zaszczycone niezwykłą przyjaźnią Pani Wandy, w imieniu jurorów i wszystkich organizatorów Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej

Jolanta Wiśniewska

dyrektorka szkoły

Maria Pietryka-Małkiewicz

koordynatorka konkursu

Pióro prawdziwe,
Pióro bajkowe,
Pióro z połysków i lśnień,
Pióro maleńkie,
Pióro życzliwe,
Pióro na jeden dzień.

Nie wieczne, nie wodne,
Niezgrabne, niemodne,
Śmieszne jak cisza i koc,
Pióro przyjazne,
Pióro tęczowe,
Pióro na jedną noc.

Na listy wiosenne,
Na słowa niezmienne,
Na ogień, na wodę, na zimę,
Na bajki uczciwe,
Na fraszki krzykliwe
Mam pióro! Mam pióro jedyne!

By czar twój opisać,
By uśmiech pochwycić –
Miłości, radości naturo –
By serce przywołać,
By szczęście zatrzymać –
Jedyne jest na to me pióro!

Pióro serdeczne,
Pióro słoneczne,
Ciche i mądre jak świerszcz,
Pióro radosne,
Pióro na wiosnę,
Pióro na jeden wiersz.

(Karolina Chyła)

SŁOWA PANI WANDY DO UCZESTNIKÓW KONKURSU

Przedyktowane z trudem, napisane przez Panią Wandę w przeddzień konkursowej gali, słowa wiersza do wszystkich młodych literatów miałam zaszczyt odczytać 20 maja 2012 roku w wypełnionej sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Z wielkim trudem. I wzruszeniem.

„Dzień dobry Państwu , dzień dobry Młodym Mistrzom Pióra!

Zamiast przemówienia przesyłam ten list, a w liście wiersz, którego nikt jeszcze nie czytał, czyli jest to premiera. Wiersz napisany specjalnie dla Was, młodych i starszych, kochających książki i próbujących tworzyć literaturę.

Czy mieszkasz w Warszawie,

w Słupsku czy w Krośnie

coś rośnie u Ciebie,

na pewno coś rośnie.

U jednych kwiaty na balkonie

- petunie, bratki, pelargonie,

u drugich książki na półkach,

w kolorowych okładkach,

u innych rosną rybki w akwariach

i króliki w klatkach.

A u mnie, tu - wyznanie uczynię

jak najszczersze, że u mnie,

w moim domu rosną wyłącznie wiersze.

Wszędzie rosną – w całym mieszkaniu,

we framugach, futrynach, wnękach.

Każda ściana rymami kwitnie,

każda szafa od wierszy pęka.

I coś jeszcze w sekrecie Wam powiem.

Ja z tych wierszy już nie wyrosnę.

Przez rok cały kiełkują mi w głowie,

wyrastają z kiełków na wiosnę.

I cichutko szepczą do ucha

maluchowi i dużej pani,

że Was kocham i nie przestanę

nigdy kochać Moi Kochani.

I to wszystko, co dla Was robię

i to wszystko, co dla Was piszę,

to każdemu najcieplej i najserdeczniej

- tak jak umiem, rymami kołyszę.

Wasza Wanda Chotomska"