Konkurs Literacki

Komunikat Jury XXXIV edycji konkursu (2018)

To już finał 34.  literackiej przygody w Słupsku.

Zgodnie z obietnicą udostępniamy informacje, które najbardziej interesują Was - Młodzi Literaci i Waszych Opiekunów.

Gratulujemy Laureatom i Wyróżnionym, gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu bogactwa ich świata wyobraźni, wrażliwości, sprawności w posługiwaniu się językiem literackim. Oczarowaliście nas autentycznością wielu opowiadanych historii, świeżością spojrzenia na otaczający świat i świadomością języka, pozwalającą „zebrać rozsypane myśli”. Pani Wanda Chotomska, Patronka i serdeczna Przyjaciółka naszego konkursu, byłaby z Was dumna.

Na XXXIV Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej nadesłano 8195 zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 521 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z całej Polski , Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Ukrainy.  Piękne motto 34. edycji konkursu, „Słowo jak witraż duszy” sugestywnie oddające emocje Waszej twórczości, zawdzięczamy  naszemu wielokrotnemu laureatowi – maturzyście z Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach – Maciejowi Henrykowi Modzelewskiemu. Poruszające wiersze i opowiadania laureatów, które ujęły serca i smak literacki jurorów, opublikujemy po uroczystości podsumowania konkursu.

Trzynastoosobowa Komisja jurorów:

dr Marianna Borawska; literaturoznawca;
Jolanta Nitkowska-Węglarz; pisarka, dziennikarka;

dr Barbara Kosmowska; pisarka, literaturoznawca;
Maria Pietryka-Małkiewicz - polonistka, koordynatorka konkursu;
dr hab., prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku Grażyna Lasoń-Kochańska;
Anna Czerny-Marecka; polonistka, dziennikarka;
Izabela Drużba; polonistka;
Katarzyna Duda; polonistka;
Małgorzata Lenart; polonistka, redaktor w Wydawnictwie Lenart;
Elżbieta Musznicka; nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, red.
Edux.pl
prof. dr hab. Zbigniew Zielonka; pisarz, historyk literatury;
Jerzy Fryckowski; poeta, polonista; prezes ZO ZLP w Słupsku;
Paweł Duda; znawca literatury fantasy, autor ilustracji do komiksów,

po trzech miesiącach bliskich kontaktów z Waszą twórczością:

uznając za zasadnicze kryteria: oryginalność tekstu, świadomość języka, literackość pomysłu i ujawniony talent autora, wyłoniła 134 Laureatów ze szkół polskich i 31 ze szkół polonijnych, wyróżniła zaś  242 uczniów z naszego kraju i 26 polonijnych - w czterech grupach wiekowych:

• klasy I – IV szkoły podstawowej,
  • klasy V – VII szkoły podstawowej,
  • klasy II– III gimnazjum,
  • klasy I – III szkół ponadgimnazjalnych

w kategoriach: poezja i proza oraz 9 wyróżnień w kategorii „Wiersze malowane.”

Lista laureatów i uczniów wyróżnionych została sporządzona w kolejności alfabetycznej. Wszyscy laureaci w każdej grupie wiekowej są równorzędni, tak jak i wyróżnieni w swoich grupach wiekowych.

Szczegółowe omówienie Waszych utworów usłyszycie od organizatorów i jurorów podczas konkursowej gali.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 21 maja 2018 roku, o godz. 13.00,  w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, przy ulicy Jana Pawła II w Słupsku.

W imieniu Prezydenta Miasta Słupska, słupskich władz oświatowych i organizatorów XXXIV Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i  Młodzieży im. Wandy Chotomskiej mamy zaszczyt zaprosić Laureatów konkursu wraz z Opiekunami  na uroczystość jego podsumowania.

Wyróżnionych uczniów ze Słupska i najbliższych okolic, chcących uczestniczyć w uroczystości, zapraszamy serdecznie, jednak dyplomy będą mogli odebrać w foyer  Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica.

Uczniom wyróżnionym spoza Słupska  dyplomy wyślemy pocztą.

Program XXXIV konkursowej gali  w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica:

• prezentacja wybranych wierszy laureatów 34. edycji konkursu - spektakl teatralny;
  • omówienie wyników tegorocznej edycji;
  • wystąpienie Pana Roberta Biedronia - Prezydenta Miasta Słupska;
  • wystąpienie Pani Ewy Chotomskiej;
  • zabranie głosu przez zaproszonych gości;
  • wręczanie dyplomów i nagród;
  • poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości; rozmowy z jurorami.

Wszystkich laureatów i ich opiekunów prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości podsumowania  konkursu – do 10 maja 2018 r.

Proponujemy możliwość noclegu w Schronisku przy Szkole Podstawowej nr 5, ul. Hubalczyków nr 7 (w cenie około 20 zł), w dniach od 19 do 22 maja 2018 r.

Telefon do Gimnazjum nr 2 w Słupsku – 598456140

Telefon do koordynatora konkursu Marii Pietryki-Małkiewicz – 692477930

Za podstawę zakwalifikowania laureatów i wyróżnionych ze szkół polonijnych do obowiązującego w Polsce systemu szkół- uznaliśmy wiek uczestników konkursu, a nie nazwę szkoły, co spowodowane jest i odmiennym od naszego systemem szkolnictwa, i wcześniejszym obowiązkiem szkolnym- np. od 5 lat w USA.

Gdyby w komunikacie jury – na stronie internetowej Gimnazjum nr 2 w Słupsku: www.gimnazjum2slupsk.edupage.org. - zaistniały jakiekolwiek nieścisłości, szczególnie w pisowni nazwisk, spowodowane ręcznym, nieczytelnym wypełnieniem kart zgłoszeń lub niepodpisaniem utworu ucznia, prosimy o kontakt.

Do zobaczenia.

W imieniu organizatorów i jurorów:

Jolanta Wiśniewska

dyrektor